Реформа дошкільної освіти: заступниця міністра розповіла чого очікувати




 19 грудня заступниця міністра освіти і науки України з питань дошкілля Євгенія Смірнова провела  регіональну онлайн-нараду щодо стратегії реформування дошкільної освіти. У ній взяли участь представники департаменту освіти і науки Львівської ОВА, керівники відділів освіти громад області, директори та спеціалісти закладів дошкільної освіти.    



За словами Євгенії Смірнової, будь-які управлінські рішення не можуть не базуватись на аналізі реального стану речей, теперішніх потреб і викликів.

Нагадаємо, що у Львівській області працює 928 закладів дошкільної освіти, котрі відвідують 64 876 дітей. Зокрема, у містах налічується 363 заклади (49 098 дітей), а у селах та селищах – 565 закладів і 15 774 дітей, відповідно.
Водночас за цей рік заклади дошкільної освіти Львівської області прийняли на виховання 2220 дітей внутрішньо переміщених осіб. Також на роботу взято 65 осіб з числа ВПО.

«Не можна недооцінювати значення цих цифр – це базові потреби, задоволення яких дозволяє переселенцям провадити повноцінне життя», – наголосила Євгенія Смірнова, подякувавши учасникам наради за їхню працю.
Також серед здобутків дошкілля Львівщини було названо те, що в області за минулий рік, в умовах війни,  було відкрито три заклади дошкільної освіти, два дошкільні підрозділи та три додаткові групи у чинних ЗДО.

Серед ключових проблем дошкілля учасники наради виділили наступні: «проблеми зі здоров'ям у дітей», «мала заробітна плата», «недостатнє фінансування», «безпека», «кадровий голод», «забезпечення», «укриття», – такими були відповіді.

«Переважна більшість проблем пов'язані з фінансуванням», – прокоментувала Євгенія Смірнова, запропонувавши проаналізувати ситуацію на всеукраїнському рівні.
Євгенія Смірнова зазначила, що дошкілля  – це ланка, яка найбільш недофінансована в системі освіти. Перезавантаження системи оплати праці тут – критична потреба: 7 тис грн зарплати, з одного боку, а другого – 30-годинний робочий тиждень і кримінальна відповідальність – це не релевантні речі.
Похідна проблема – за такої низької зарплати складно залучати молодь до професії вихователя    
Відповідно у МОН розробили 7 моделей щодо підвищення заробітних плат. З них обрали три найефективніші. Сьогодні вони проходять тестування в окремих громадах.
До процесу моделювання долучено Світовий банк, який готовий підтримати розвиток дошкілля в Україні. Йдеться про інвестиційні проєкти з розбудови мережі: це нові садочки, зокрема на місці зруйнованих, та нові укриття.

Принагідно заступниця міністра подякувала громадам, на які сьогодні  покладена вся відповідальність за наявність укриттів. Міністерство ж готове надати за потреби технічну підтримку.              
Водночас Євгенія Смірнова наголосила, що престижність професії далеко не зводиться до питання заробітних плат.
Цьогоріч вперше одна з українських виховательок отримала премію Global Teacher Prize (1 млн грн на освітню мрію). Це має стати традицією.
Також проходять конкурси «Вихователь року», проведення яких сприяє підвищенню соціального статусу вихователя та стимулює до професійного самовдосконалення.

«Про цю професію мають говорити, вихователі беруть на себе відповідальність за найцінніше – за найменших українців. Тому люди цієї професії заслуговують великого суспільного визнання», – наголосила заступниця міністра, закликавши вихователів Львівщини наступного року активно брати участь у таких конкурсах.  
Також Міністерство освіти подало до офісу Президента пропозиції щодо запровадження в Україні на офіційному рівні Дня дошкілля.  
Далі Євгенія Смірнова повідомила, що внесено зміни в Положення про заклад дошкільної освіти: закрили укриття в садочках для цивільного населення;  створили різновікові групи для дітей, які тимчасово перебувають закордоном.
Окрім того, вона повідомила, що в міністерстві створено робочі групи, які мають запропонувати, як подолати три  нагальні проблеми: підвіз дітей, спрощення санітарного регламенту (скасування застарілих норм), розроблення положення про атестацію вихователів. Відповідні пропозиції можна надсилати в міністерство.

На завершення наради заступниця міністра повідомила про перебіг ухвалення Закону про дошкілля, який пройшов процедуру першого читання. Нині законопроєкт проходить обговорення в профільних комітетах ВРУ. «Тривають палкі дискусії, мені хочеться, щоб закон вийшов інноваційним, щоб він дав змогу розвиватися і комунальним, і приватним садочкам, надавши їм більше самоврядності», – підбила підсумок Євгенія Смірнова.

Потім відбулась розмова з учасниками наради у форматі «питання – відповіді». Зокрема, міністерству  було запропоновано звернути увагу на питання матеріального-технічного забезпечення садочків; розглянути можливість проведення сертифікації вихователів і дофінансування їхньої зарплати на цій основі; розробити окреме положення про атестацію працівників дошкілля.  

Опісля заступниця міністра Євгенія Смірнова подякувала всім за працю у році, що минає, закликала до спільної плідної роботи у наступному і побажала всім найскорішої Перемоги.